Biserica Sf. Maria a fost pictata in tehnica fresco de catre pictorul Dumitru Braescu si sotia sa Georgeta, in stil neobizantin, intre anii 1929-1934.

pict 3
pict 4
pict 5
pict 6

Tabloul votiv prezinta pe ctitorii bisericii, primul Patriarh al Romaniei, Dr. Miron Cristea, alaturi de Regele Carol al II-lea si Printul Mihai (viitorul Rege al Romaniei), iar Regina Maria, imbracata in straie modeste inchinand biserica Maicii Domnului.

pict 1

Lucrarile de sculptura din lemn de nuc, de o mare valoare artistica, a intregului mobilier al bisericii, au fost executate de catre sculptorul Grigore Dumitrescu intre anii 1931-1934, catapeteasca fiind o adevarata capodopera.

pict 7
strana
catapeteasma 1
usi
icoana
ctin elena
pict 8
pict 9
pict 10

Amvonul este o realizare unica in Romania, reprezentand Drumul Crucii secventa cu secventa.

amvon 1
amvon 2