Intre anii 2000–2002 din initiativa Pr. Paroh Ioan Surubaru, cu binecuvantarea Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist, a fost construit Paraclisul Parohiei Miron Patriarhul pentru cerintele cultice.

p2
p5

Pana la finele anului 2007, Paraclisul a fost pictat in tempera de catre pictora Elena Vasilescu si impodobit cu mobilier sculpatat in lemn de stejar de catre Pr. Niculescu Gh. din Pogoanele de Buzau.

p7
p8
p9
p6
p4
p10

Dupa finalizarea mobilierului din altar va urma Sfintirea lui, cu Binecuvantarea Prea Fericitului Parinte Patriarh Daniel.

Daniel

O initiativa meritorie este realizarea si amenajarea unei camere-muzeu pentru adapostirea si expunerea donatiilor de icoane si carte veche din partea credinciosilor in decursul anilor, ce fac parte din patrimoniul bisericii.