Dupa tarnosirea bisericii din 16 decembrie 1934 cand a fost inaugrata si scoala de langa biserica, Pr. Paroh Nicolae Iordanescu a gasit de cuviinta ca in casa din Parc in care a locuit cu familia, sa fie infiintata o cantina pentru hranirea saracilor si copiilor orfani.

Pentru conducerea Cantinei, parintele a infiintat un Comitet de Doamne in frunte cu Dna. Preoteasa Maria Iordanescu ce a depus o munca staruitoare pentru implinirea operei caritabile.

Cantina a fost desfiintata odata cu venirea Comunistilor la putere.

Aceasta activitate caritabila din partea bisericii Sf. Maria a fost reluata in mod fericit in anul 2000 din initiativa Pr. Paroh Ioan Surubaru cu Binecuvantarea Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist, fiind prima cantina sociala pe langa o biserica parohiala din Capitala.

Sub coordonarea Dnei. Preotese Margareta Surubaru impreuna cu doamnele din Comitetul Parohial, timp de 14 ani se asigura masa caldain fiecare Duminica si Zi de Sarbatoare pentru 200 persoane nevoiase lunar.

Sambata, cu cateva Doamne viziteaza Caminul de batrani din Straulesti, impartindu-le pachete cu hrana.